Výchovný poradca
- Hlavné činnosti
- Plán práce 2024/2025
- Konzultačné hodiny
- DOD na stredných školách
- Neviete ''Kam na strednú''?
- USMERNENIE K PRIJÍMACÍM KONANIAM 2024/2025
- ZOZNAM ODBOROV, ktoré vyžadujú zdravotná spôsobilosť
- Harmonogram prijímacieho konania
- Testovanie 9
- Duálne vzdelávanie
- Informácie pre 9-takov
- Rozmiestnenie končiacich žiakov na rok 2024/2025
- Novela zákona - prijímacie konanie
Plán práce 2024/2025
Hlavné úlohy výchovného poradcu v školskom roku 2024/2025
Hlavné úlohy a činnosť výchovného poradenstva sú zamerané v súvislosti s riešením výchovných a vzdelávacích problémov na posilňovanie a podporu pozície a výchovno-poradenských aktivít výchovného poradcu ako základného článku systému výchovného poradenstva plniaceho úlohy školského poradenstva v zmysle zákona NR SR č.279/1993 Z.z. o školských zariadeniach a v zmysle vyhlášky MŠ SR č. 43/1996 Z.z. o podrobnostiach o výchovnom poradenstve a o poradenských zariadeniach, v súlade so Sprievodcom so školským rokom MŠ SR na tento školský rok a s Dohovorom o právach dieťaťa.
V činnosti výchovného poradcu posilňovať význam kariérneho poradenstva ako nástroja zosúlaďovania profesionálnych želaní a kompetencií žiakov a študentov.
Výchovné poradenstvo na úseku profesijnej orientácie
1. Vypracovať vlastnú koncepciu práce VP a postupy . Zabezpečiť poradenskú, metodickú a informačnú pomoc žiakom a ich zákonným zástupcom o možnostiach štúdia na SŠ. Termín: trvalý
2. Podľa požiadaviek zákonných zástupcov sprostredkovať psychologické vyšetrenie žiakov 9. ročníka k voľbe povolania na CPPPaP. Termín: sept.-okt.
3. Zabezpečiť zber informácií o záujme žiakov pre ŠVS a odoslanie prihlášok na stredné školy v určených termínoch. Termín: podľa pokynov
4. Na evidenciu a spracovanie informácií využívať výpočtovú techniku a program edupage. Na informovanie žiakov zabezpečiť spoluprácu s vyuč. VT, IT technikom, venovať priestor práci so stránkami ŠVS na internete. Termín: priebežne
5. Využívanie diagnostického nástroja Proforka (Profesijná orientácia) v spolupráci s CPPPaP Ružomberok
Termín: október – február
Úlohy trvalé, uskutočňovať priebežne
V priebehu celého šk.r. 2024/2025 aktívne spolupracovať s CPP v Ružomberku, so Školským výpočtovým strediskom Liptovský Mikuláš, s Nízkoprahovým denným centrom pre deti a rodičov PREROD v Ružomberku, s riaditeľstvom ZŠ, s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny, s políciou a Mestskou políciou v Ružomberku, s triednymi učiteľmi, s ostatnými pedagógmi, so školským psychológom na našej škole, so školskými špeciálnymi pedagógmi na našej škole, s koordinátormi prevencie, s učiteľmi občianskej a etickej výchovy, s rodičmi žiakov 1. – 9. ročníka.
Zúčastňovať sa porád výchovných poradcov porád so zástupcami SŠ, zabezpečovať prenos informácií pedagógom a žiakom.
Spolupracovať s kariérovým poradcom pôsobiacim na CPP v príslušnom okrese s kompetenciou vykonávať najmä diagnostiku, koordinovať informácie o potrebách trhu práce a metodicky usmerňovať kariérové poradenstvo a kariérovú výchovu v školách a školských zariadeniach vo svojej územnej pôsobnosti.
Uskutočňovať proces profesijnej orientácie a voľby povolania žiakov. Sprístupňovať všetkým žiakom informácie a poradenskú službu v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy na povolanie.
Sprostredkovať a sprevádzať žiakov pri návštevách SŠ v rámci „Dní otvorených dverí“.
Zamerať sa na posilnenie poradenstva pri voľbe ďalšieho štúdia skupín žiakov, ktorým hrozí predčasné ukončenie školskej dochádzky a zefektívniť kooperáciu rodiny a školy s cieľom zvýšiť motiváciu žiakov dosiahnuť stupeň nižšieho stredného vzdelania.
Včasne identifikovať špecifiká kariérového vývinu a brať ohľad na charakteristiku jednotlivých druhov zdravotných postihnutí/znevýhodnení/vývinových porúch a v tejto súvislosti intenzívne spolupracovať s príslušnými OZ a inštitúciami (napr. CŠPPP).
Spolupracovať na integrácii žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami – spolupráca so školským špeciálnym pedagógom na našej škole.
Podporovať rozhodovanie žiakov o budúcom štúdiu alebo kariére podľa požiadaviek trhu práce a s týmto cieľom spolupracovať so zamestnávateľmi SŠ, s ÚPSVaR SR a osobitne podporovať záujem žiakov o štúdium v systéme duálneho vzdelávania v rámci odborného vzdelávania a prípravy na stredných školách.
Realizovať informačné a odborné vystúpenia na pedagogických radách, koordinovať činnosť triednych učiteľov.
Viesť evidenciu žiakov, ktorým boli udelené opatrenia za porušovanie školského poriadku. Uskutočniť rozhovory s týmito žiakmi.
Spolupracovať s vedením školy a pedagogickým zborom pri odhaľovaní a odstraňovaní nedbalej školskej dochádzky žiakov.
Realizovať preventívne aktivity v rámci prevencie nežiaducich javov, ako sú šikanovanie, zvyšovanie násilia, agresivity medzi žiakmi, trestná činnosť, prejavy rasizmu a extrémizmu, obchod s „bielym mäsom“ - beseda s policajtom, so psychológom.
Podieľať sa na plnení úloh Národného programu boja proti drogám. Uskutočniť náležité opatrenia (podľa potreby) proti šíreniu drog v školskom prostredí. O týchto opatreniach oboznámiť rodičov žiakov základnej školy.
Venovať osobitnú pozornosť žiakom z prostredia ohrozeného sociálno-patologickými javmi, u ktorých možno predpokladať zvýšené riziko sociálno-patologického vývinu a vzniku drogovej závislosti. Uskutočňovať pohovory s týmito žiakmi, príp. s ich rodičmi. Podieľať sa na aktivitách organizovaných koordinátorom protidrogovej výchovy na našej škole.
Uskutočňovať výchovu k manželstvu a rodičovstvu, formovať kladné city u žiakov – prostredníctvom rozhovorov so žiakmi o predstavách o ich budúcom povolaní a živote.
Monitorovať zmeny v správaní detí a v prípade oprávneného podozrenia z fyzického alebo psychického týrania či ohrozovania mravného vývinu dieťaťa riešiť problém v súčinnosti s príslušnými orgánmi.
Pomáhať deťom v prevencii problémového vývinu, pri voľbe štúdia a povolania i v prevencii delikventného vývinu. Poskytovať poradenskú a informačnú pomoc žiakom, pedagógom ZŠ a zákonným zástupcom žiakov.
Uskutočňovať opatrenia na zamedzenie a eliminovanie šikanovania zo strany spolužiakov. V prípade podozrenia spolupracovať s rodičmi žiakov a s orgánmi činnými v trestnom konaní.
Pri prerokovávaní závažných problémov rokovať s rodičmi žiaka, (za prítomnosti vedenia školy, triedneho učiteľa,...) urobiť písomný záznam.
Zavádzať nové informačné technológie do práce výchovného poradcu, uplatňovať individuálny prístup k žiakom, nepodceniť osobný kontakt a rozhovor v procese získavania dôvery žiaka.
V súlade s Dohovorom o právach dieťaťa podporovať a umožňovať rešpektovanie názorov žiakov a ich účasti vo všetkých oblastiach, ktoré sa ich v rámci školy dotýkajú.
Prijať také opatrenia na zabezpečenie disciplíny v škole, ktoré sú zlučiteľné s ľudskou dôstojnosťou žiaka. Sledovať opatrenia aj ostatných pedagógov na našej škole, konzultovať a spolupracovať s nimi pri riešení problémov.
Koordinovať prácu triednych učiteľov pri riešení výchovných problémov, sprostredkovať im odborné informácie z oblasti školskej psychológie, z odborných seminárov, pracovných porád.
Organizačne zabezpečiť Celoplošné testovanie deviatakov, piatakov (pripraviť pre ŠPÚ zoznam žiakov ,ktorí sa zúčastnia testovania, pripraviť zoznam žiakov , ktorí absolvujú Testovanie s úľavami, vybrať a pripraviť administrátorov a koordinátora ).
Spolupráca výchovného poradcu
- s vedením školy, ( všetky akcie, plán práce, pohovory s rodičmi so žiakmi, ….)
- s triednymi učiteľmi,( správanie žiakov, záujem o SŠ, doučovanie, nadaní a integrovaní žiaci, súťaže, olympiády…)
- s koordinátormi prevencie a environmentálnej výchovy ( aktivity spoločné – besedy s policajtom, aktivity pre žiakov, výstavy, súťaže)
- so žiackou školskou radou ( akcie pre žiakov, rozhovory o problémoch v škole)
- so školským špeciálnym pedagógom,( integrácia žiakov, individuálne plány pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, org. Testovania 9, problémové správanie žiakov, vyšetrenia, hodnotenie plnenia individuálnych plánov…)
- s Úradom práce, rodiny a sociálnych vecí v Ružomberku, ( účasť na Kariérnych dňoch, besedy a aktivity ohľadom výberu SŠ, exkurzie – práca s programom Cesta k povolaniu , nahlásenie neospravedlnených hodín – záškoláctvo)
- s CPP v Ružomberku,( semináre a pracovné porady ohľadom SŠ, stretnutia s riad. SŠ, pedagogicko-psychologické vyšetrenia žiakov, besedy a aktivity so psychológom – organizované pre žiakov i pre učiteľov, rozhovory ohľadom žiakov so ŠVVP )
- s Nízko prahovým denným centrom pre deti a rodičov PREROD v Ružomberku, (problémy šikanovania – ubližovania, správania žiakov, ...)
- s Policajným zborom a Mestskou políciou v Ružomberku ,( problémy so správaním žiakov - krádeže, výtržníctvo, šikanovanie, extrémizmus a rasizmus, obchod s „bielym mäsom“ – besedy, s príslušníkmi polície)
- so Školským výpočtovým strediskom Liptovský Mikuláš,( pravidelné odosielanie záujmu žiakov o SŠ, odoslanie prihlášok žiakov, známok žiakov, organizácia Testovania 9)
- s NÚCEM ( organizácia Testovania 9, výsledky Testovania 9)
- s riaditeľmi a výchovnými poradcami stredných škôl ( odoslanie prihlášok žiakov, komunikácia ohľadom kritérií, neprijatých žiakov, voľných miest a odvolacieho konania)
- s Krajským školským úradom ( odvolania žiakov na SŠ)
- s Radou rodičov Radou školy ( riešenie problémových žiakov, organizovanie akcií…)
- so Školským podporným týmom ( riešenie problémov v triedach, samotných žiakov, podpora triednym učiteľom, ....)
Informačné a metodické zdroje:
- Informácie, ktoré môžu pomôcť v rozhodovaní sa pri výbere školy http://mapaskol.iedu.sk.
- Informácie o aktuálnom stave a trendoch vývoja nezamestnanosti absolventov stredných škôl nájdete na https://www.minedu.sk/vychova-a-vzdelavanie-v-strednych-skolach/.
- Súhrnné informácie o možnostiach štúdia na stredných školách v nasledujúcom školskom roku prináša pravidelne aktualizovaný súbor publikácií: „Ako na stredné školy?“ zverejnený na webstránke https://www.cvtisr.sk/skolstvo/regionalne-skolstvo.html?page_id=10267.
- Informácie o aktuálnej ponuke učebných miest pre nasledujúci školský rok v systéme duálneho vzdelávania zverejnenej na www.potrebyovp.sk a www.dualnysystem.sk.
- ŠVS poskytujú spracované informácie z prechodu žiakov zo ZŠ na SŠ: www.svs.edu.sk.
- Vzdelávacie aktivity, ktoré realizuje IUVENTA: www.iuventa.sk a https://www.pracasmladezou.sk/index.php/calendar/.
- Stránka “mojastredna.sk”, kde nájdu žiaci a rodičia informácie o stredných školách
- Informácie o kompetenciách v oblasti kariérovej výchovy a poradenstva nájdete na https://www.minedu.sk/zmeny-v-karierovom-poradenstve-v-systeme-regionalnehoskolstva-od-19
- Metodické usmerňovanie v oblasti kariérového poradenstva a kariérovej výchovy zabezpečuje VÚDPaP, na ktorého webovom sídle nájdete informácie o:
- procesných štandardoch odborných a odborno-metodických činností: https://vudpap.sk/standardy/
- profesijnom inovačnom vzdelávaní: https://vudpap.sk/x/projekty/standardy/vzdelavanie-a-rozvoj-ludskychzdrojov/inovativne-prvky-v-kvapvs/
- metodických postupoch: https://vudpap.sk/wp-content/uploads/2020/12/Karierova-vychova-pre-skoly.pdf.
Plán práce – úlohy na jednotlivé mesiace
SEPTEMBER
- Preštudovať Sprievodcu so školským rokom MŠ SR na aktuálny šk. rok.
- Zostaviť plán práce VP pre aktuálny školský rok.
- Preštudovať právne a legislatívne normy , ktoré súvisia s výchovným poradenstvom.
- Upresniť zoznamy žiakov 9.ročníka, 8.ročníka, žiakov končiacich povinnú školskú dochádzku v nižších ročníkoch.
- Zhotoviť informačnú nástenku pre voľbu SŠ a povolania, umiestniť do tried 9.ročníka informácie o SŠ a otváraných odboroch.
- Doplniť zoznam žiakov vyšetrených v CPPPaP počas prázdnin, zaevidovať správy zo psychologických vyšetrení.
- Na prvom rodičovskom združení navštíviť triedy 9. ročníka (poinformovať ich o možnostiach konzultácií , podať základné informácie).
- Zaviesť Denník výchovného poradcu a pravidelne robiť záznamy o činnosti.
- Zber podkladov vstupné údaje export predbežných záujmov o SŠ do konca septembra.
- Účasť na 1. porade VP.
OKTÓBER
- Zorganizovať stretnutie s rodičmi žiakov 9. ročníka – informácie o otváraných odboroch na SŠ.
- Skupinové a individuálne rozhovory so žiakmi.
- Informovať žiakov o počte otváraných tried a miest na SŠ (z exportu ŠVS)
- Informovať žiakov 9.ročníka a ich rodičov o Dňoch otvorených dverí“ na SŠ
- Zostaviť nástenku s prehľadom počtu otváraných tried a miest na SŠ Žilinského kraja
- Beseda pre žiakov 9.ročníka podľa plánu alebo aktuálnej ponuky.
- V elektronickom nástroji Komposyt opakovane uskutočniť so žiakmi testy „Semafor“, „Vyberám si povolanie“
NOVEMBER
- Informovať žiakov a rodičov 9.ročníkov o Burze SŠ
- Osobitné konzultácie s rodičmi a žiakmi s neadekvátnou voľbou povolania.
- Získavať nové poznatky o SŠ z návštev SŠ a informovať o nich žiakov.
- Zistiť zmeny v záujmoch žiakov 9. a 8. ročníka o SŠ.
- Zber podkladov pre TESTOVANIE 9 v aktuálnom šk. roku (od polky mesiaca).
- Zverejniť novú štatistiku o naplnenosti SŠ na nástenke VP a v triedach 8.ročníka (začiatok novembra).
- Návšteva Burzy SŠ – všetci žiaci 9.ročníka (8.ročníka)
- Navštíviť so žiakmi 9. ročníka vybrané SŠ (podľa záujmu).
- Konzultácie s triednymi učiteľmi o problémových žiakoch .
DECEMBER
- Doplniť informačnú nástenku o najnovšie údaje.
- Podľa potreby konzultácie so žiakmi a rodičmi žiakov .
- Zistiť záujem žiakov 5.ročníka o 8.ročné gymnáziá
- Individuálne konzultácie s rodičmi žiakov 5.ročníka o osemročných gymnáziách v rámci RZ
- Účasť na poradách VP.
- Informovať žiakov o „Dňoch otvorených dverí“ na SŠ mimo nášho mesta.
- V spolupráci so špec. pedagógom sledovať integrov. žiakov.
- Individuálne konzultácie so žiakmi, riešenie naliehavých problémov
- Uskutočniť so žiakmi ďalšie testy: „Na aké povolanie sa hodím?“
JANUÁR
- Individuálne konzultácie so žiakmi – pokyny k PS na SŠ talentové.
- Individuálne konzultácie s rodičmi .
- Poradenská činnosť výchovného poradcu – priebežne
- Informovať rodičov o konaní a podmienkach Testovania 9 na webovej stránke školy a aj zaslaním pokynov k Testovaniu.
- Doručiť zber nových informácií do ŠVS
- Podať rodičom základné informácie o prijímacom konaní na nasledujúci šk. rok do konca januára
FEBRUÁR
- Účasť na triednickej hodine v 8. triede, beseda o sieti SŠ v Žilinskom kraji
- Zistiť zmeny v záujmoch žiakov 8.a 9. ročníka o SŠ
- Priebežne informovať rodičov a žiakov o prípadných zmenách v podávaní prihlášok na SŠ
- Priebežne zisťovať kritériá prijímacích pohovorov na SŠ, informovať o nich žiakov na nástenke VP a v triedach. SŠ ich zverejnia do konca februára
- Poradenská činnosť výchovného poradcu
- Pripraviť rodičovské združenie pre rodičov žiakov 9.ročníka o SŠ a prijímacom konaní.
- Zabezpečiť, aby žiaci ktorý potrebujú potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti mali potrebné tlačivo potvrdené všeobecným lekárom pre deti a dorast do konca februára
- Preveriť konečný záujem žiakom 5.ročníka o 8.ročné gymnáziá.
MAREC
- Evidencia kritérií prijatia na stredné školy, informovanosť žiakov.
- Doručiť zber nových informácií do ŠVS
- Zabezpečiť, aby rodič elektronicky odoslal prostredníctvom Edupage prihlášku RŠ (do polky marca).
- Kontrolovať správnosť údajov v doručených prihláškach a zabezpečiť bezodkladné potvrdenie v Edupage RŠ
- Zverejniť štatistiku o naplnenosti SŠ na nástenke VP a v triedach 9.ročníkov.
- Organizačne zabezpečiť a kontrolovať elektronické podanie prihlášky na SŠ zákonnými zástupcami. (do 21.3)
- Organizačne zabezpečiť prípravu Testovania žiakov 9.ročníka (príprava tried, zoznamov žiakov v triedach, určenie supervízorov...)
- Testovanie žiakov 9. ročníka –koordinovať priebeh.
- Overenie športového výkonu - prvá fáza talentových skúšok na SŠŠ (marec – apríl)
APRÍL
- Začať s testami na zisťovanie záujmov a výberu vhodnej SŠ a povolania so žiakmi 8.ročníka
- Konzultovať so špeciálnym pedagógom problémové deti.
- Podľa možnosti zabezpečiť prednášku na aktuálnu tému (z ponuky ).
- Doručiť zber nových informácií do ŠVS
- Pripraviť a odoslať podklady žiakov , ktorí sa nemohli zúčastniť hlavného termínu Testovania na náhradný termín - 02.04. a 03.04.
- Celoslovenské testovanie žiakov deviatych ročníkov ZŠ – náhradný termín 02.04. a 03.04.
- 1. kolo 1. termín talentových skúšok a overenie zdravotnej spôsobilosti pre Stredné športové školy (2. fáza) (28.04 – 29.04)
- 1. kolo 1. termín prijímacích skúšok (vrátane osemročných gymnázií)- odkontrolovať pozvánky na PS, organizačné pokyny (30.04. - 02.05.).
MÁJ
- Na základe naplnenosti SŠ informovať rodičov o voľných miestach a o možnosti presunov prihlášok na voľné miesta na iných SŠ.
- Podľa potreby informovať o druhom kole prijímacích pohovorov.
- Poskytovať poradenskú službu pre žiakov 8.ročníka.
- Pokračovať s testovaním žiakov 8.ročníka.
- Začať s informovaním žiakov 8.ročníka o SŠ.
- Poskytnúť žiakom ktorí neuspeli v PS na SŠ pomoc s napísaním odvolania.
- Zistiť informácie o voľných miestach na SŠ pre žiakov, ktorí neboli prijatí v 1. kole PS.
- 1. kolo 2. termín prijímacích skúšok (vrátane osemročných gymnázií) (05.05 – 06.05)
- 1. kolo 2. termín talentových skúšok a overenie zdravotnej spôsobilosti pre Stredné športové školy (2. fáza) (07.05 – 12.05)
JÚN
- Zverejniť SŠ , ktoré konajú 2. kolo prijímacích pohovorov (do 17.06.)
- Spracovať prihlášky žiakov pre prípadné druhé kolo prijímacích pohovorov (18.06. – 19.06).
- Zber záujmu žiakov 4. ročníka o štúdium na gymnáziách s osemročným vzdelávacím programom (01.06. – 15.06.)
- Dosledovať rozmiestnenie žiakov 9.ročníka a rozmiestnenie všetkých žiakov končiacich školskú dochádzku.
- Spracovať prehľad rozmiestnenia týchto žiakov.
- Rozbor výsledkov rozmiestnenia žiakov 9.roč.na SŠ, informovať pedagogickú radu, výsledky zverejniť na nástennej tabuli.
- Vyplniť prihlášky žiakom 8.ročníka s predbežným záujmom.
- Vypracovať správu o umiestnení žiakov 9.ročníka na SŠ, informovať RŠ a odovzdať na riaditeľstvo ZŠ.
- Urobiť analýzu výchovno-poradenskej práce za uplynulý školský rok.
- Uzavrieť písomnú dokumentáciu výchovného poradcu.
Plán besied a prednášok na šk. rok 2024/2025
- Prednášky o povolaniach pre 8. – priebežne
- Besedy so zástupcami SŠ pre 9. a 8. ročník - priebežne
- Besedy a prednášky na trestnoprávnu zodpovednosť žiakov, drogovú prevencia, prevencia šikanovania, zdravú výživu, obchod s „bielym mäsom“, rasizmus, extrémizmus, bezpečnosť na cestách,... – uskutočňovať priebežne podľa ponuky v spolupráci s koordinátormi prevencie.