KNOWLO
Hlavným cieľom projektu KNOWLO je transformácia vzdelávacej inštitúcie na modernú učiacu sa Organizáciu. Projekt sa zameriava na niekoľko cieľov, akými sú napríklad zvýšenie inovačného potenciálu v odbornom vzdelávaní, príležitosti naučiť sa myslieť netradične prostredníctvom zdieľania inovatívnych nápadov, taktiež nadväzuje na medzinárodnú spoluprácu.
Jana Chynoradská
Pracuje ako autorka a garantka inovácie Learn & Lead a je vyhľadávanou odborníčkou v oblasti rozvoja ľudí a organizácií pôsobiacich vo vzdelávaní. Je kurátorkou projektu KNOWLO.
Learn & Lead Innovation pomáha zlepšovať vzťahy na pracovisku, zvyšuje motiváciu učiteľov, lektorov, odborných ako aj riadiacich pracovníkov škôl. Spoločnosť vytvára vysoko kvalitné tímy odborníkov a prispieva k premene tradičnej školy na modernú.
V septembri 2024 sa Základná škola Bystrická cesta podrobila analýze prostredia školy pod názvom
„Šťastná škola“. Stála za ňou odborníčka v oblasti rozvoja komunikácie a ľudí v učiacich sa organizáciách Jana Chynoradská.Šťastná škola má medzinárodný rozmer, vyznačuje sa vysokou kvalitou a dostupnosťou vzdelávacích služieb a systémom celoživotného vzdelávania celej organizácie. Vznikla na medzinárodnom Erasmus plus projekte HAPPY SCHOOL 2020 medzi troma partnermi na Slovensku, a to spoločnosťou IPA Slovakia, PLUS Academia a Harmony Academy.
Jedným z produktov Harmony Academy je aj projekt Knowlo, do ktorého sa ako jediná základná škola na Slovensku zapojila základná škola Bystrická cesta 14 v Ružomberku.
PRIEBEH
V septembri 2024 sa v Ružomberku na Základnej škole Dončova a Bystrická cesta v súvislosti s projektom Knowlo uskutočnilo prvé stretnutie učiteľov.
Na základne dobrovoľnosti sa po predstavení projektu neskôr do jeho plnenia pridali aj ďalší učitelia. V rámci vzdelávania sa zástupcovia školy tiež stretli na Základnej škole Sládkovičova , kde sa
uskutočnilo školenie ULCA, čo je prístup zameraný na žiaka. Ide zároveň o jeden z troch pilierov
plnenia novej školskej reformy.
Projekt Knowlo + výsledné hodnotenie
- 9
Veľký deň na našej škole, prijali sme návštevu z rôznych kútov sveta.
Naša škola sa zapojila do projektu Knowlo, ktorého cieľom je pretvoriť školu na učiacu sa organizáciu.
Členovia delegácie si prezreli priestory školy, zúčastnili sa na vyučovacích hodinách, komunikovali so žiakmi, vymenili sme si bohatý program.
Dnes by sme Vám chceli predstaviť hodnotenie našej školy v siedmich oblastiach podľa KNOWLO, ktorú urobila naša vzácna návšteva:
Základná škola Bystrická – Škola budúcnosti v Ružomberku
Meno organizácie: Základná škola Bystrická
Zodpovedná osoba: Adolphe Nitereka spolu s partnermiZákladná škola Bystrická, situovaná v srdci mesta Ružomberok, je vzdelávacou inštitúciou, ktorá sa zameriava na excelentnosť. To, čo ju odlišuje, nie sú len moderné priestory či technológie, ale dynamická kombinácia výnimočných učiteľov, inovatívnych vyučovacích metód a nadaných žiakov, ktorých škola s láskou formuje.
Silné stránky školy
- Digitalizácia vo vzdelávaní:
Škola integruje moderné technológie priamo do výučby. Triedy sú vybavené interaktívnymi tabuľami, žiaci majú prístup k tabletom s edukačnými aplikáciami a výučba často zahŕňa multimediálne prezentácie či virtuálne exkurzie. - Zelené plochy vo vnútorných priestoroch:
Ze lenenie v triedach, chodbách a knižnici vytvára pokojnú atmosféru, podporuje sústredenie a znižuje stres. - Rozličné učebné prostredia:
Triedy pre mladších žiakov ponúkajú bohaté pomôcky na rozvoj jemnej motoriky, zatiaľ čo starší žiaci sa učia prostredníctvom humoru a tvorivých prístupov. - Podpora neurodiverzity:
Škola disponuje špeciálnou triedou pre autistické deti, čím podporuje inklúziu a uznanie rôznorodosti. - Blízke vzťahy medzi učiteľmi a žiakmi:
Vzťahy medzi učiteľmi a žiakmi pripomínajú rodinnú atmosféru, kde sa každý cíti cenený a pochopený.
Príležitosti na zlepšenie
- Flexibilné usporiadanie tried:
Experimentovanie s alternatívnymi rozloženiami lavíc, ako sú kruhy či skupiny, by mohlo podporiť tímovú prácu a komunikáciu. - Podpora vyšších myšlienkových schopností:
Zvýšenie dôrazu na kritické myslenie, analýzu a tvorivosť by mohlo žiakov lepšie pripraviť na budúce výzvy. - Prepojenie učiva s reálnym životom:
Používanie príkladov z praxe či problémovo orientované učenie môže zvýšiť motiváciu a praktické využitie získaných poznatkov.
Vizionárska škola
Základná škola Bystrická je miestom, kde sa deti učia vlastným tempom, unikátnym spôsobom, v prostredí, ktoré podporuje kreativitu a jedinečnosť. Každý úspech tu má svoju hodnotu a každý žiak je neoddeliteľnou súčasťou školskej komunity.
Táto škola je dôkazom, že spojenie oddaných učiteľov, inovatívnych metód a nadšených žiakov dokáže vytvoriť inštitúciu pripravenú na výzvy budúcnosti.
- Digitalizácia vo vzdelávaní:
Aj učitelia sa vzdelávajú
- 9
Učitelia našej školy sa zúčastnili inovačného vzdelávania pod názvom „Škola ako učiaca sa organizácia“, ktoré bolo zamerané na rozvoj pedagogických zručností a implementáciu inovatívnych metód výučby.
Cieľom tohto vzdelávania bolo poskytnúť učiteľom nástroje a stratégie, ktoré podporujú tvorivé a efektívne vyučovanie. V rámci programu sa venovali rôznym oblastiam ako je aktívne učenie, tímová spolupráca a neustále zlepšovanie vzdelávacieho procesu.
Získali tak cenné poznatky, ktoré môžu využiť na zlepšenie školského prostredia a podporu individuálneho rozvoja žiakov.